Skip to main content
Biuletyn

STOP segregacji sanitarnej

By 29 lipca 20211 lipca, 2022No Comments

STOP segregacji sanitarnej

Tak dobitny tytuł nie wymaga interpretacji, z tym że to nie jest tytuł felietonu, a projekt ustawy, wniesiony 29 czerwca 2021 roku do Sejmu.

Projekt zakłada wprowadzenie – w oparciu o zasady Konstytucji dotyczące wolności i równości wszystkich obywateli – zakazu dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym ze względu na zaszczepienie, lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19.

W szczególności projekt zakazuje wprowadzenia wymogu ujawniania informacji o zaszczepieniu w celu udziału w jakichkolwiek wydarzeniach kulturalnych, sportowych, edukacyjnych oraz uzyskania możliwości wejścia do budynków użyteczności publicznej lub zakupu usług (w tym między innymi siłowni, hoteli, restauracji, sal zabaw, muzeów, kin czy teatrów).

Projekt zakłada też nowelizację Kodeksu pracy przez dodanie do kryteriów dyskryminacyjnych zaszczepienie lub niezaszczepienie przeciwko COVID-19. Oznacza to, że pracodawca nie będzie mógł uzależniać sytuacji pracowników od okoliczności zaszczepienia się oraz nie będzie mógł odmówić zatrudnienia kandydatowi na wolne stanowisko tylko dlatego, że kandydat nie jest zaszczepiony.

Projekt nie był jeszcze głosowany na posiedzeniu Sejmu, nie znamy zatem nastrojów ustawodawcy odnośnie wprowadzenia zasad zakazujących „segregacji sanitarnej”.