Wyższe ceny za niektóre urządzenia elektroniczne, czyli ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego
Czerwiec 2021
Na stronie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu można znaleźć informację o ogłoszeniu konsultacji publicznej projektu ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego od 5 maja 2021 roku.
Oprócz umożliwienia zawodowym artystom wnioskowania o dopłaty w przypadku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i osiągania miesięcznego dochodu niższego niż 80% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, projektodawca znajduje także źródło finansowania dopłat, wprowadzając zmianę w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych poprzez poszerzenie katalogu urządzeń i produktów, objętych opłatą reprograficzną.
Obecnie opłatę nieprzekraczającą 3% kwoty należnej z tyt. sprzedaży uiszczają m.in. producenci i importerzy magnetofonów, magnetowidów, kserokopiarek, skanerów i innych podobnych urządzeń umożliwiających pozyskiwanie kopii całości lub części egzemplarza opublikowanego utworu i nośników służących do utrwalania utworów przez ww. urządzenia (czyli między innymi płyty czy kasety).
Projekt nowelizacji zakłada poszerzenie katalogu urządzeń objętych ww. opłatą o wszelkie urządzenia, umożliwiające utrwalanie w ramach użytku osobistego utworów o różnym charakterze (dźwięki, filmy, teksty, zdjęcia, obrazki itp.) – zatem obejmie także komputery, telefony komórkowe, tablety, czytniki e-booków, telewizory, konsole do gier i inne oraz czyste nośniki, umożliwiające utrwalanie tych utworów. Opłaty będą wynosić od 1 do 4 procent kwoty brutto należnej z tytułu sprzedaży bądź wartości rynkowej towaru.
Obowiązkiem zapłaty opłaty reprograficznej obciążeni zostaną – przy wprowadzaniu na rynek krajowy – będący przedsiębiorcami producenci, importerzy, podmioty dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia tych towarów i podmioty dokonujące sprzedaży wysyłkowej z terytorium UE na terytorium Polski na rzecz osoby fizycznej niebędącej przedsiębiorcą. Rzeczywiście – formalnie płacić będą sprzedawcy, jednak nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której końcowe ceny tych produktów wzrosną na skutek obciążenia przedsiębiorców opłatami i obowiązkiem obsługi związanych z tym formalności.
Co interesujące, bardzo podobny projekt (KO) wpłynął do Sejmu 1 grudnia 2020 roku, został jednak wycofany 20 stycznia 2021 roku przez wnioskodawców, po wezwaniu do uzupełnienia uzasadnienia o projekty podstawowych aktów wykonawczych.
2021-06-29 22:04:01
Kancelaria Malinowscy i Wspólnicy