Projekt ustawy o zmianie ustawy wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego
Kwiecień 2021
29 marca 2021 roku do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o wyrównaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela (projektowi nie nadano jeszcze numeru druku). Głównym zamierzeniem projektodawcy jest rozszerzenie katalogu okoliczności uzasadniających dopuszczenie możliwości dochodzenia wyrównywania strat majątkowych, powstałych w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela, o ograniczenie tych praw w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Zgodnie z założeniami projektodawcy, ustawa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 14 marca 2020 roku.
Projekt zakłada wprowadzenie zasady, iż ustawę należy – oprócz stanu nadzwyczajnego (wojennego, wyjątkowego, klęski żywiołowej), stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – stosować w sytuacji, gdy dojdzie do ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela, w szczególnym reżimie prawnym służącym odwróceniu lub umniejszeniu skutków szczególnych zagrożeń, niezależnie od rodzaju aktu prawnego, jakim został wprowadzony, w następstwie czego pojawi się strata majątkowa.
W aktualnym stanie prawnym decyzję w sprawie odszkodowania wydaje wojewoda niezwłocznie, nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia wniosku o odszkodowanie. Jeśli projektowane zmiany wejdą w życie, termin na wydanie decyzji będzie wynosił jeden miesiąc od dnia złożenia wniosku o odszkodowanie.
Projektodawca proponuje przedłużenie terminu przedawnienia roszczenia o odszkodowanie do dwóch lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o powstaniu straty majątkowej.
Projektodawca proponuje także wprowadzenie zwolnienia od opłaty od pozwu o odszkodowanie, wniesionego w związku z niezadowalającą decyzją wojewody w sprawie odszkodowania.
2021-04-21 02:11:21
Kancelaria Malinowscy i Wspólnicy