mObywatel – portfel w telefonie
Czerwiec 2021
Wiadomo nie od dziś, że producenci smartfonów dają nam możliwość płatności kartą przez telefon za pośrednictwem NFC (od ang. near-field communication, komunikacja bliskiego zasięgu), czyli technologii umożliwiającej przesyłanie sygnału przez dwa urządzenia w bliskiej odległości. W ten sposób można bezpieczniej niż tradycyjną kartą płacić zbliżeniowo w sklepach przy użyciu smartfona, którego wcześniej należy odblokować. Taka opcja „uszczupliła” nasze portfele o szereg kart płatniczych – ale wciąż trzymamy portfel przy sobie, ponieważ nosimy w nim najważniejsze dokumenty. Jednak czy to na pewno konieczne?
Z odpowiedzią przychodzi aplikacja mObywatel, dostępna zarówno w Google Play (dla smartfonów z oprogramowaniem Androida) oraz w App Store (dla iPhone’ów). Ta aplikacja to taki cyfrowy portfel, weryfikujący dane posiadacza na podstawie profilu zaufanego lub e-dowodu.
Aplikacja mObywatel umożliwia między innymi weryfikację tożsamości w pociągach, podczas wyborów, przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy odbiorze korespondencji na poczcie, na siłowni, w przychodni i przy innych usługach. Z aplikacji nie skorzystamy w instytucjach, w których prawo zobowiązuje do okazania dowodu osobistegolub paszportu (np. w banku, na lotnisku, u notariusza, przy rejestracji karty SIM czy przy niektórych czynnościach urzędowych).
Aplikacja, oprócz potwierdzania podstawowych danych osobowych, może zawierać także mPrawo jazdy, zawierające uprawnienia z tradycyjnego prawa jazdy (czyli może być okazana np. podczas kontroli policyjnej) oraz informacje o posiadanych punktach karnych, aktualizowanych codziennie o godzinie 6:00 rano. Funkcja mPojazd umożliwia okazywanie danych z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz polisy OC.
Dodatkowo aplikacja umożliwia wygenerowanie tzw. Unijnego Certyfikatu COVID, czyli dowodu na to, że dana osoba przebyła COVID-19, posiada negatywny wynik testu albo została zaszczepiona przeciwko COVID-19. Certyfikat wydawany jest w formie kodu QR i jest ważny we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Aplikacja daje możliwość wykorzystania eRecepty przez okazanie farmaceucie kodu QR bez konieczności podawania numeru PESEL. Można również okazywać mKDR (mobilną Kartę Dużej Rodziny) w instytucjach honorujących taką kartę.
Osoby uczące się może zainteresować wprowadzenie mLegitymacji szkolnej i studenckiej – ta opcja nie jest jednak dostępna w każdej placówce, bowiem warunkiem formalnym jest zawarcie porozumienia pomiędzy szkołą lub uczelnią a Kancelarią Premiera.
Aplikacja może zawierać także dane o posiadanych biletach kolejowych oraz biletach wykupionych na Małopolską Kartę Aglomeracyjną.
Opinie osób korzystających z aplikacji są podzielone. Aby otworzyć aplikację, należy każdorazowo wpisać ustawiony kod PIN. Internauci zwracają uwagę, iż nie jest to do końca bezpieczna opcja weryfikacji, biorąc pod uwagę niektóre życiowe sytuacje, na przykład kontrolę biletu kolejowego. Z drugiej strony, w przypadku zgubienia portfela, znalazca może bez problemu ustalić naszą tożsamość i wykorzystać znajdujące się tam dokumenty, zaś w przypadku zgubienia telefonu musiałby znać hasło.
Portal niebezpiecznik.pl zwrócił uwagę, iż używanie aplikacji może prowadzić do nadużyć związanych z relatywnie łatwym podrobieniem grafiki przedstawiającej okazywany dokument. Trudno nie zgodzić się z faktem, że trudniej sfałszować plastikowy dokument, niż grafikę komputerową – nie mamy jednak na to wpływu.
Podsumowując, pomimo szeregu zalet wynikających z korzystania z funkcjonalności aplikacji mObywatel, jak weryfikacja ilości punktów karnych czy wykupienie recepty bądź podanie numeru polisy OC pojazdu podczas zdarzenia drogowego, warto mieć na względzie, że nie wszędzie ekran telefonu sprawdzi się jako „zamiennik” dowodu osobistego. W naszej ocenie jednak to, że nie użyjemy aplikacji w banku, u notariusza czy w urzędach – mimo iż nie zawsze wygodne – może zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom. Mimo wszystko zachęcamy zatem do noszenia tradycyjnego portfela.
2021-06-29 22:05:20
Kancelaria Malinowscy i Wspólnicy